historia

ZENGA  B o m b a r d i e r

2.100m2 budynek wielorodzinny o podwyższonym standardzie / multi-family, superior standard building, Gdańsk, Płocka.

 

 

(...) "Reprezentacyjny budynek wielorodzinny powstał w zamierzeniu zespołu architektów i inżynierów "ZAROWNY engineerings" jako progresywnie zaprojektowany, nowoczesny i na miarę swoich możliwości łączący z pozoru wykluczające się elementy: ekonomikę, ekskluzywność i luksus. Ten, który ze względu na swoje położenie na osiedlu i bezpośrednie sąsiedztwo z przylegającym lasem ma być budynkiem o podwyższonym standardzie i dającym swoim mieszkańcom wszystko to czego będą potrzebowali by poczuć się wyjątkowo i czuć się tak na codzień, każdego dnia.

Fragmenty zaczerpnięto z przygotowanego przez "ZAROWNY Engineerings" katalogu dla mieszkańców budynku "ZengaTM Bombardier"

 

                               Ekonomika deweloperska                                    

Budynek wielorodzinny został zaprojektowany przez zepsół architektów i inżynierów "ZAROWNY Engineerings" tak, aby pogodzić podwyższona funkcjonalność i zaawansowaną estetykę z ekonomiką wybudowania, na która będzie stać nawet inwestora o najniższych mozliwościach. Wszystko tutaj jest przemyślane w taki sposób aby to umożliwić. Począwszy od prostych równych ścian zewnętrznych z prostymi balkonami po najbardziej skrywane przez architektów "ZAROWNY Engineerings" know-how. To też wysoka, łatwo sprzedawalna funkcjonalność z niskim kosztem pozyskania. To wreszcie choćby ściany, które zostały tak wykreślony aby w sposób przemyślany uzyskać każdy centymetr sprzedawanej powierzchni użytkowej. Wszystko to składa się na wysoki współczynnik powierzchni całkowitej do powierzchni sprzedawanej P.U.M, który wynosi na kondygnacji powtarzalnej 0,82 zamiast tradycyjnych dla innych budynków 0,65. To nie tylko bezpośrednio zysk dla dewelopera czy inwestora ale również i mieszkańca, którego mieszkanie może być znacznie tańsze.

 

 

 

 

                             Geneza  ZengaTM Bombardier                                  

Budynek wielorodzinny "Zenga Bombardier" został zaprojektowany na zamówienie Społdzielni Mieszkaniowej. I jako taki, ze względu na ograniczone możliwości inwestora, ma za zadanie łączyć wiele elementów, które składają się na jego miarę, wyjątkowość. Świadczyć ma o tym nie tylko wysoka funkcjonalność i ekonomika, ale również estetyka. Wszystko po to by zamieszkanie tutaj wzbudzało, oczekiwaną przez mieszkańców, przyjemność. To dlatego pomimo tego, że tradycyjnie projekt oferuje, zgodnie z interesem inwestora, najbardziej wyżyłowane możliwości metrażowe, to mieszkania dają optymalną funkcjonalność i wszystkie walory jakie tylko mogą dawać budynki stricte luksusowe. A wszystko to z założeniem wysokiej ekonomikii wybudowania.

Słowo "Zenga" określa serię projektowanych przez biuro budynków, zaś przydomek "Bombardier" oddawać ma wedle zamierzenia charakterystyczną formę budynku. To właśnie dynamika stała się bezpośrednią inspiracją estetycznych założeń architektury, jakie przyświecały zespołowi architektów i inżynierów "ZAROWNY Engineerings".

 

 

                 Unikalne okoliczności                   

Oprócz wyjątkowości samego budynku wielorodzinnego u jego zarania w zamysle architektów stały również okoliczności, które są elementem sine qua non każdego projektu. W tym przypadku to przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo przylegającego lasu.

To unikalne, jak na miasto, warunki. Rzadko się bowiem zdarza żeby budynek wielorodzinny zderzał się niejako bezpośrednio z usytuwoaną niemal kilka maetrów dalej, ścianą lasu. Daje to potencjalnie niezwykłe warunki zamieszkania w tym budynku. Wyznaczają go cel i miejsce spacerów, widok, zapach. Zaś sam budynek ma za zadanie oddać to wszystko samym sobą. Ma to byc miejsce, w którym bedzie można poczuć wytchnienie i harmonię z naturą.

Okoliczności bezpośredniego sąsiedztwa z lasem sprawiają, że pejzaż o każdej porze roku, a nawet i dnia będzie wydawał się inny. Stają się żywym przedstawieniem za oknem, które z każdym spojrzeniem zmienia swój charakter.

 

 

To co dla pozostałych mieszkańców osiedla będzie tylko miejscem - celem spacerów, dla mieszkańców wyjątkowego "Zenga Bombardier" będzie jego naturalnym sąsiedztwem, jego okolicznościami, współczynnikiem jego unikalnej wartości.

Fragmenty zaczerpnięto z przygotowanego przez "ZAROWNY Engineerings" katalogu dla mieszkańców budynku "ZengaTM Bombardier"

 

                              Wyjątkowość założenia                           

Oprócz wachlarzu wygodnych i wyjątkowych mieszkań zaprojektowanych tak by każda rodzina mogła znaleźć to jedno, które będzie dopasowane do jej niepowtarzalnych potrzeb, znajdzie sie tutaj szereg unikalnych udogodnień. W tym m. in. np.: siłownia, samoczynnie otwierana brama hali garażowej, własne, przynależne do niektórych mieszkań działki zwieńczone wspólną działką na dziedzińcu i ogromne tarasy widokowe. Będzie to też  choćby ogrzewanie podłogowe, duże połacie szklane specjalnych wystających salonów mieszkalnych oraz wiele innych.

 

 

 

                              Funkcjonalność                               

Każde jedno mieszkanie zostało zaprojektowane przez architektów "ZAROWNY Engineerings" tak, aby wydobyć jego optymalną funkcjonalność. POcząwszy od tych największych, wyposażonych  w ogromne tarasy i luksusowe salony na antresoli a skończywszy na tych najmniejszych, które w miarę swoich możliwości dawać mają przytulność, ale i właśnie mozliwie na swe warunki i na przeciw powierzchni - podwyższoną użytkowość.

Składają się na to ustawne pokoje, salony łączone z kuchniam, co daje nie tylko zwiększoną przestronność, ale i łatwość funkcjonowania również na małych powierzchniach. Większość kuchni  została opracowana przez zespół architektów "ZAROWNY Engineerings" tak, aby mimo otwarcia na salony można było łatwo je używać jako odrębnych pomieszczeń. Każde mieszkanie powyżej parteru, niezależnie od jego wielkości posiada własny przestronny balkon. Duża część z nich posiada specjalne formy przeszklonych i mieszkalnych balkonów, przeszklonych loggii. Są tutaj również daleko wystające pomosty widokowe, przeszklone kostki, które w zasadzie są rozbudowaną zewnętrzną częścią przynależnego im salonu.

 

 

Specjalne mieszkania posiadają Ogrody Zimowe czyli tzw. "Wintergarden", które stanowią niezwykłe uzupełnienie ich salonów. 

Największe mieszkania znajdujące się na ostatniej 3-ciej kondygnacji, oprócz luksusowych salonów na antresoli posiadają połączone z owymi salonami na antresowlach własne ogromne tarasy widokowe. Całkowicie odgrodzone od sąsiedztwa i wgłądu z zewnątrz, wraz z optymalnie utrzymywaną tutaj roślinnością stanowią własną, prywatna oazę dla ich mieszkańców. Będą stanowić niezwykłą wartość dla ich właścicieli, ale również dla wszystkich mieszkańców budynku. Będą przyjmować formę, widocznych z ulicy tzw. wiszących tarasów.

 

 

 

                      Ekonomika użytkowa  ZengaTM Bombardier                         

Oprócz samej progresywanej acz powsiągliwej i eleganckiej architektury, komfortowych mieszkań i szeregu udogodnień "Zenga Bombardier" to na równi ze wszystkimi innymi również ekonomika użytkowania. Ograniczenie kosztów utrzymania mieszkań i czynszów było priorytetem podczas projektowania budynku. Składają się na to tak systemy pomp grzewczych, baterie słoneczne podgrzewające wodę czy wreszcie choćby zbiorniki na wodę deszczową, wykorzystywana później do podlewania prywatnych i pół-prywatnych terenów zielonych wokół budynku.

 

                     Zamknięty charakter i prywatność ZengaTM Bombardier                    

Zakłada się, że budynek będzie optymalnie monitorowany przez firmę ochroniarską. Z tego powodu w eleganckim wejściu przewidziano wygospodarowane miejsce na biurko portiera - konsierża. Ponieważ budynek ma wedle zamierzeń architektów być budynkiem o podwyższonym standardzie, ów portier spełniał by większą gamę stawianych przed nim zadań niż tylko ochrona wejścia i kontrolowanie dostepności budynku przez osoby niepowołane lub pokierowywanie zapraszanych gości na odpowiednie piętro.

Brama do hali garażowej będzie również otwierana i zamykana tylko dla jej mieszkańców po zczytaniu tablic rejestracyjnych przez system monitorujacy połączony z mikroprocesorem.

 

 

 

                       Poczucie własności i wyjątkowości                               

Budyenk został zaprojektowany tak, aby dawać swym mieszkańcom poczucie maksymalnej własności i indywidualności - utożsamiania się z nim. To nie tylko wyjątkowy charakter architektury zewnętrznej ale również i funkcjonalny układ mieszkań a nawet korytarzy. To również za sprawą takich udogodnień jak własnego pomieszczenia siłowni przyległego do hali garażowej. Będzie ona dostepna dla wszystkich mieszkańców o każdej porze dnia czy nocy. Składa sie na to również zaprojektowanie przez zespół architektów "ZAROWNY Engineerings" przyległych do hali garażowej pomieszczeń pralni i suszarni. To wedle zamierzenia architektów ma umozliwić zwolnienie mieszkańców z niepotrzebnego trzymania we własnych łazienkach pralek. Te, umieszczone w pomieszczeniach pralni będą przemysłowe połączone z suszarkami. Ich bezkonfliktowe użytkowanie będzie regulowane przez harmonogram znajdujący sie w portierni. 

 

 

                                Charakterystyka wyjątkowych mieszkań ZengaTM Bombardier                                    

Wszystkie mieszkania "Zenga Bombardier" zostały aprojektowane przez architektów "ZAROWNY Engineerings" tak, aby dawać bezwzględny komfort i luksus na miarę nawet ograniczonych możliwości inwestora. Zostało to ukryte przez architektów we wszystkich, choćby najmniejszych detalach projektu. Zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie pogodzić funkcjonalność z ekonomiką kosztów wybudowania, a więc i ich pozyskania. Ściany wyznaczajace każde mieszkanie zostały zaprojektowane przez "ZAROWNY Engieerings" tak, aby wykorzystać każdy możliwy centymetr ich użyteczności.

 

 

                                 Pre-dedykowalne kuchnie  ZengaTM Bombardier                                    

W każdym jednym mieszkaniu ich kuchnie zostały zaprojektowane w sposób przewidujacy wszystkie w miarę możliwości potrzeby. Wszystkie zostały zaprojektowane wstępnie jako otwarte na salony ze ściana barową, która będzie umożliwiała równocześnie odcięcie od salonu. Dzięki choćby temu, daje to efekt zwiekszenia funkcjonalności jak i użyteczności przestrzeni tych dwóch bodaj najbardziej newralgicznych w każdym mieszkaniu pomieszczeń - kuchni i salonu jako dziennego pokoju rodzinnego.

Daje to też inną wyjątkową, funkcjonalna cechę. Podczas przygotowywania posiłków czy podczas urządzanych w domu uroczystości i przyjęć, kuchnia bedzie funkcjonowała otwarta na salon, dając pełna radość użytkowania i kontaktu z gośćmi. Oprócz niezkałóconego kontaktu osoby gotującej z osoabmi oczekujacymi na posiłek, bedzie spełniała równocześnie rolę barku przy którym bedzie mozna usiąść i zjeść posiłek czy zwyczajnie oprzeć się i porozmawiać z osoba zajmującą się gotowaniem lub wypić aperitiff.

Dodatkowo w większości mieszkań zostały one przygotowane pod dostosowanie według indywidualnych życzeń i potrzeb swoich mieszkańców i Pani domu. Zgodnie z tym dają pełną możliwość zamknięcia na salon i mozliwość integralnego funkcjonowania. W większości z nich wskazano częściowe odcięcie obu powierzchni mieszkalnych fragmentarycznymi ściankami i barami oraz własnymi drzwiami łączącymi obie powierzchnie.

Fragmenty zaczerpnięto z przygotowanego przez "ZAROWNY Engieerings" katalogu dla mieszkańców "Zenga Bombardier"

 

 

                              Łazienki ZengaTM Bombardier                          

Wszystkie łazienki zostały zaprojektowane przez architektów tak, aby wykorzystać do maksimum ich podyktowaną względami ekonomikii ograniczona powierzchnię. (...) Wszystkie łazienki zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić ponad standardowy zestaw udogodnień. Tym samym oprócz standardowych urządzeń wymaganych jak umywalka, wanna, muszla, pralka, kosz na bieliznę, będą tu mogły sie pomieścić wzajemnie dublujące się prysznice z wannami.

Budynek został zaprojektowany z ukierunkowaniem na oferowanie wysokiego standardu jego mieszkańcom. Oferowaniu tego, czego nie oferują żadne inne budynki w okolicy. Składa się na to wiele elementów (...)


                        Siłownia i fitness                      

(...) W pomieszczniu hali garażowej znajdować sie bedzie przylegajacy do niej ogólnodostępny dla mieszkańców Zenga Bombardier i do nich wspólnie należący, kompleks klubowy siłowni i fitnessu. Będzie tu wiele funkcji, które do tej pory były dostępne wyłącznie komercyjnie i daleko poza miejscem zamieszkania. Będzie ona dostępna dla wszystkich mieszkańców i przez całą porę dnia i nocy. Nie będzie zatem już problemu na dogodna porę na fitness. Będzie to można zrobić o każdej wolnej porze. (...)

 

                                      Klimat wspólnych przestrzeni                                               

Owa wyjątkowość budynku to nie tylko dodatkowe pomieszczenia klubowe czy pralnie. Wyznaczają ją również detale użytkowe. Choćby takie, jak hall wejściowy z wpuszczonymi skrzynkami listowymi i miejscem na donicę z krzewem ozdobnym. Wreszcie same wspólne korytarze, które zaprojektowane zostały jako wysokostandardowe, majace na swych mieszkańcach robić wrażenie korytarzy hotelowych. W tym celu całość projektuje się jako z założenia wyłożoną wykładziną korytarzową, która oprócz przyjemności stąpania po miękkim wyścieleniu posadzek, będzie tłumiła dzwięki płynace zza drzwi każdego, ukierunkowanego na komfort, mieszkania. W budynku bedzie cicho i spokojnie.

Dla obniżenia kosztów budowy a co za tym idzie i cen mieszkań, ciągi komunikacyjne zostały zaprojektowane jako doswietlane światłem sztucznym. Dla uzyskania wrażenia w pełni naturalnego warunkami, źródła oświetlenia ciągów, będą one znajdywały się za taflami piaskowanego szkła imitując w ten sposób światło zza okien. Dzięki paru innym zabiegom bedzie przewyższało wartość korytarzy z oświetleniem dziennym.                                     Własna portiernia                                       

Wejście do budynku zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić umiejscowienie tu portiera. Portier u wejścia do własnego domu to nie tylko prestiż dla każdego mieszkańca, ale również wysokie poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko tego bezpośredniego, wynikającego z ochrony budynku. Dla osób starszych, tutaj mieszkających, to również osoba, która może zapewnić dodatkowe poczucie opieki. Pomóc wnieść zakup, czy wezwać w wymagajacej tego sytuacji chocby pogotowia.

 

                                  Wiszące ogrody  ZengaTM Bombardier                               

Ostatnia kondygnacja została tak zaprojektowana przez architektów aby ogromne, umieszczone tam tarasy dawały nie tylko radość ich mieszkańcom, ale mieszkańcom całego budynku. Ich układ funkcjonalny został tak przewidziany aby umozliwić stawianie tu dużych donic z dużymi, regularnymi drzewkami typowymi dla ogrodów niz tarasów. Stojace blisko specjalnych balustrad krzewy to nie tylko dodatkowe poczucie własnego ogrodu dla ich właścicieli i mieszkańców, ale również wyjątkowe wrażenie, jakie bedą sprawiać na wszystkich mieszkańcach osiedla, a dumą obdarowywać innych mieszkańców tegoż budynku. Silne i duże elementy roślinne będą wspierane przez pnącą się tu winorośl. Wszystko to wedle zmaierzenia architektów bedzie sprawiało wrażenie tzw. "wiszących ogrodów". Dodatkową pielegnację ustawionych tu krzewów będzie umozliwiało i udogadniało wyposażenie tarasów we własne, zewnętrzne kontakty, krany i przede wszystkim specjalne oddolne oświetlenie. Tak więc owe "wiszące ogrody" największe wrażenie będą robiły własnie w nocy, jako widoczne na jednym z najwyzszych w okolicy budynków.

 

 

                                 Integracyjny charakter budynku ZengaTM Bombardier                           

Projektowane dodatkowe pomieszczneia klubowe i siłowni jak i również luksusowy i zamkniety charakter budynku oraz zwiększona tym samym prywatność mieszkańców wpływać bedzie wedle zamierzenia architektów na integracyjny mechanizm jakim rządzi się jego społeczność. Pozwoli to na poczucie się przez mieszkańców jak w swym własnym i wyjątkowym, wspołnym domu. Będzie to sprzyjało zawieraniu znajomości i poczuciu bliskiej sobie wzajemnie społeczności - mieszkańców jedynego w swym rodzaju, wyjątkowego domu.

 

 

                                 Udogodnienia w budynku ZengaTM Bombardier                                   

Zenga Bombardier został zaprojektowanyz myslą o maksymalizacji funkcjonalności, jak również dalece idących udogodnień dla jego mieszkańców.

                              

                                  Pomieszczenia pralni                            

Jednym z wielu udogodnień jest pomieszczenie pralni. W Zenga Bombardier nie bedzie potrzeby zakupu własnej pralki. Nię bedzie też potrzeby marnowania pieknej łazienki i jej przestrzeni na szpeczącą to pralkę. Zgodnie z ideą architektów potencjalny problem zakupu pralki, głośnego prania a potem szpecenia suszącą się bielizną łazienki we własnym mieszkaniu zostanie pominięty. Na poziomie hali garażowej w przylegająceym do niej pomieszczeniu zostało przewidziane pomieszczenie ogolnodostepnej pralni dla mieszkańców.  Jest ono tak pomyslane aby pomieścić tu po dwie przemysłowe pralki i suszarki. Grafik użytkowania będzie przechowywany przez portiera bądź w wypadku jego braku harmonogram bedzie wisiał na scianie pralni, a mieszkańcy domu bedą wpisaywali dla siebie gododne godziny raz w tygodniu. Dodatkową, a dość zaskakującą funkcją projektowanej pralni jest jej niewymuszony charakter społeczny. Tu będą siłą rzeczy zawierane bezwiednie znajomości i potwierdzana integracja społeczności ZengaTM Bombardier. To właśnie w pomieszczeniach pralni przychodzi się po to żeby pod pretekstem prania po prostu "pogwarzyć" ze znajomą czy choćby wypalic, skrywanego przed rodziną papierosa.

 

 

                                      Zamknięte pomieszczenia śmietników                                         

Architekci ZengaTM Bombardier na składownaie śmieci przewidzieli wewnętrzne a więc i skryte pomieszczenia śmietników. Znajdują sie one na poziomie hali garażowej w oddzielnym i szczelnie wydzielonym pomieszczeniu. Dzięki temu elegancki, zagospodarowany teren wokół budynku bedzie niezakłocony nieprzyjemnymi elementami, a praca służb oczyszczania miasta będzie niezauważalna. Dzięki temu też nie będzie problemu rozchodzącego się zapachu z umieszczonych na zewnątrz śmiewtników. Nie będzie też problemu wychodzenia ze śmieciami na zewnątrz budynku w ziemie czy deszczu. Bedzie się tu szło w "sucha stopą" idąc po samochód lub zjeżżając do kompleksu Fintess.

 

 

                                  ZengaTM Bombardier sugestywny nocą                                    

Świadoma architektura pozwoli wydobyć z budynku to, co najlepsze nie tylko za dnia ale również i nocą. Architekci projektują podświetlić budynek z zewnatrz, umieszczonymi w gruncie oddolnymi źródłami światła LED. Ich padające pionowo światło bedzie zgodnie z zamierzeniem architektów "obmywało" pionowe, białe murowane, płaszczyzny ścian i drewnianych wykładzin. Dzięki przemyślanej przez projektantów ekspozycji światła będzie ono tworzyć niezwykłe, swoje własne kompozycje cieni za świadomie wprowadzonymi, wystajacymi ich elementami. Niektóre, specjlane elementy ozdobne znajdujące swe miejsce na ścianach, a takie jak wystające daleko pomosty, specjalne balkony czy tarcza narożnikowa będą dodatkowo, w świadomy i przewidziany przez architektów sposób, podświetlone tak, aby wydobyć z nich cały styl i wyjątkowość.

Znajdujące się  na najwyższej kondygnacji wspomniane wcześniej "wiszące ogrody" również będą podświetlone od dołu tak, aby źródło światła było przedwe wszystkim nie widoczne, a w efekcie obmywało stojace w donicach krzewy i drzewa. Będzie to dawało wyjątkowe w nocy doznania tak właścicielom apartamentów na najwyższym pietrze, ale również i wszystkim mieszkającym wokół.

Pas drogowy od strony wschodniej oraz ciągi piesze będą w nocy wyznaczały sugestywne punkty świetlne LED wmontowane w płaszczyźnie drogi. Nawiązywały bedą do oświetlenia naprowadzającego. Nie bedzie oświetlało drogi ale jedynie w zamierzony sposób wyznacząło trakt podjazdu i podejścia. Wejście do klatki będzie oświetlone równie sugestywnie poprzez prostokatne, umieszczone w posadzce podejścia światła LED.

Dodatkowym, wyjątkowym zabiegiem są umieszczone w ścianach elewacyjnych szczeliny doświetlające. Są one umieszczone najczęściej w salonach. Jako wypełnione czerwonymi lub dymionymi luksferami. Będzie to dawało wedle zamysłu architektów wyjątkowy efekt. Z chwilą wejścia do przynależącego ze szczelina pomieszczenia i włączenia w nim oświetlenia, na elewacji bedzie się pojawiała świetlna pręga. Tym samym, właściwie przez cały czas po zmroku, budynek będzie z każdą chwilą inny. Mieniący się w sposób nieusystematyzowany czerwonymi lub zielonymi szczelinami. Będzie sprawiał wrażenie prawdziwie ozywionego, żyjacego własnym, wyznaczonym aktywnością swych mieszkańców, życiem.

Fragmenty zaczerpnięto z przygotowanego przez "ZAROWNY Engineerings" katalogu dla mieszkańców "ZengaTM Bombardier".
*Nazwa własna "Zenga" oraz logo biura jest zastrzeżone w Urzędzie Patentowym jako znak firmowy dla oznaczania własnych produktów. Używanie bez pozwolenia jest nielegalne.